Eksperckie doradztwo w połączeniach, podziałach
i przekształceniach spółek
Czym są połączenia, podziały i przekształcenia spółek?
Nowelizacje przepisów prawa, zmieniająca się koniunktura, okazja inwestycyjna, poszerzenie zasięgów firmy czy wspólne z innym podmiotem przedsięwzięcie biznesowe, to tylko niektóre przykłady działań, które mogą wymagać reorganizacji Twojej spółki. Połączenia, podziały i przekształcenia to szeroko rozumiane działania restrukturyzacyjne uregulowane w Kodeksie spółek handlowych, zmierzające do dostosowania Twojego przedsiębiorstwa do dynamicznie ewoluujących wyzwań biznesowych.
Przekształceniem spółki nazywamy proces zmiany formy prawnej podmiotu w inną formę prawną. W ramach przekształcenia zmienisz spółkę kapitałową w inną spółkę kapitałową lub w spółkę osobową. Na tej samej zasadzie przekształcisz także spółki osobowe. Przekształcenia są szczególnie interesującym wyjściem w perspektywie nieustannych zmian prawa podatkowego.
Pomimo, że Twój biznes zaczął funkcjonować w nowej organizacji prawnej, nadal przysługują mu wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki. Tym samym, umowy biznesowe będą płynnie kontynuowane przez Twoją firmę w nowej formie prawnej, bez konieczności zawierania dodatkowych aneksów czy porozumień zmieniających. Należy pamiętać, że Kodeks spółek handlowych przewiduje wyjątki od zasady kontynuacji w przypadku niektórych decyzji administracyjnych.
Połączenie to z kolei proces, który pozwoli uporządkować strukturę Twojego biznesu czy ukształtować go zgodnie z Twoimi aktualnymi potrzebami. Prawo handlowe przewiduje dwa sposoby połączenia spółek: połączenie przez przejęcie, a także połączenie przez zawiązanie nowego podmiotu. Spółka przejmowana lub spółki łączące się, z dniem przekształcenia ulegają automatycznemu rozwiązaniu. W obu przypadkach wspólnicy rozwiązywanych spółek otrzymują nowe udziały – odpowiednio w spółce przejmującej lub w spółce nowo powstałej. Podmiot przejmujący albo podmiot nowo zawiązany z dniem połączenia przejmuje cały majątek oraz wstępuje z we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się. Przedsiębiorcy cenią sobie połączenia, zwracając uwagę na uniwersalny charakter tego typu rozwiązania.
Podziały stanowią doskonałą opcję w przypadku potrzeby odłączenia części firmy, na przykład w celu jej sprzedaży lub dywersyfikacji ryzyka w strukturze holdingowej. Podzielić można wyłącznie spółki kapitałowe oraz spółkę komandytowo-akcyjną. Prawo handlowe wyróżnia pięć możliwości przeprowadzenia podziału. Różnice procedur polegają przede wszystkim na skutkach dla spółki dzielonej – w przypadku niektórych z nich spółka dzielona, po zakończeniu procesu, przestanie istnieć. W toku niektórych podziałów może dojść do zawiązania nowych podmiotów.
Nasze usługi w zakresie reorganizacji spółek
W ramach świadczonych usług realizujemy wszystkie przedstawione warianty reorganizacji. Niezależnie czy przekształcasz spółkę jawną w spółkę komandytową, łączysz dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy zamierzasz podzielić spółkę akcyjną poprzez wydzielenie części jej majątku na inny podmiot – SWGK zapewni Tobie wsparcie w całym procesie, od A do Z.
Kompleksowe wsparcie w połączeniach, podziałach
i przekształceniach spółek
SWGK oferuje kompleksowe wsparcie przy realizacji procedur połączenia, przekształcenia oraz podziału. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, wspólnie z Tobą przeprowadzimy reorganizację od planowania i fazy koncepcyjnej, przez realizację procesu, aż po doradztwo po-restrukturyzacyjne. Dopilnujemy, aby wszystkie aspekty procedury, w tym w szczególności kwestie prawne, podatkowe i finansowe zostały zrealizowane zgodnie z prawem oraz w możliwie korzystnym wariancie dla Ciebie i Twojej firmy.
Konsultacja
Opinia prawna
Interdyscyplinarne działanie
Rejestracja i zgłoszenia
Z SWGK zmiany w prawie czy okazje biznesowe nie będą dla Ciebie wyzwaniem. Zareaguj i dostosuj strukturę organizacji swojego biznesu korzystając z naszego profesjonalnego wsparcia i wieloletniego doświadczenia.