Urlopy pracownicze 2018 – projekt

lis 28 2017

Bezpłatny urlop na żądanie 2018

W nowelizacji Kodeksu pracy mają znaleźć się przepisy dotyczące urlopów na żądanie.  Wymiar urlopu pozostaje bez zmian. Pracownikowi nadal przysługiwać będą 4 dni takiego urlopu. Nie zawsze będzie on jednak uznawany za część urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w porozumieniu z pracodawcą urlop ten nie zostanie uznany za część urlopu wypoczynkowego – będzie on urlopem bezpłatnym.

Nowe przepisy w Kodeksie Pracy nie będą również dopuszczały pracy w czasie urlopu dla innej firmy lub na podstawie innej umowy. Pracownik ma podczas urlopu wypoczynkowego tylko wypoczywać.

Urlop wypoczynkowy

Rewolucją ma być elastyczny wymiar dni wolnych od pracy. Wskazany w kodeksie pracy 26-dniowy urlop będzie mógł zostać skrócony np. do 20 dni albo wydłużony choćby do 36, jeśli szef i załoga tak ustanowią. Oznacza to, że w praktyce - zawierając układ zbiorowy z pracodawcą - negocjacje co do warunków pracy będą obejmowały też liczbę dni na wypoczynek.

Jedną ze zmian, która ma zostać wprowadzona, jest wykorzystanie urlopu każdorazowo w ciągu roku. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł nas zmusić do wzięcia wolnego nawet w konkretnym terminie. Oczywiście szef będzie miał obowiązek najpierw porozumieć się z podwładnymi. Jednak w przypadku, gdy się to nie uda, to on wybierze nam datę urlopu.

Potrzebujesz więcej informacji?

Napisz do nas: hr@swgk.pl

lub zadzwoń 61/ 866 67 88